Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Sport News
Czy ktoś jest w stanie zatrzymać Arkę?! - piątek, 14, luty 2020 15:01
"Kaszubski mecz" dla Trefla! - piątek, 14, luty 2020 20:42
Trzy punkty zostały w Zabrzu! - piątek, 14, luty 2020 20:58
Arka nie dopłynie do Pucharu! - piątek, 14, luty 2020 22:31

wtorek, 17 lipiec 2018 23:41

19. Gdyńskie Dni Żeglarstwa z Volvo za nami

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
19. Gdyńskie Dni Żeglarstwa z Volvo za nami Foto: pya.org.pl, Robert Hajduk

Wtorek 17 lipca, czyli ostatni dzień 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days jest jednocześnie pierwszym dniem przygotowań do kolejnej i to jubileuszowej imprezy.

- To były największe regaty w historii, ale teraz przed nami kolejne wyzwanie, któremu zamierzamy sprostać z naszymi sprawdzonymi partnerami, czyli miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu oraz Volvo Car Poland. Do tego dochodzi życzliwość oraz wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

- 19. edycja tych regat, a siódma przeprowadzona pod patronatem Volvo, była największą w historii. Przez 23 dni w 19 konkurencjach rywalizowało ponad 2000 żeglarzy. Gdyńska marina, a także plaża pękały w szwach, a na Zatoce Gdańskiej roiło się od kolorowych i białych żagli. Ta liczba uczestników, a trzeba uwzględnić nie tylko zawodników, ale także trenerów i osoby towarzysząca, była dla nas ogromnym wyzwaniem. Chodzi jednak o to, aby z jak największym rozmachem pokazywać potencjał żeglarstwa i Volvo Gdynia Sailing Days znakomicie tę rolę spełnia. Podczas tych regat mieliśmy absolutnie pełne spektrum żeglarstwa sportowego. Rywalizacja odbywała się w kateboardingu, małych Optimistach, super szybkich skiffach, katamaranach, konkurencjach kilowo-mieczowych oraz jachtach balastowych - dodał.

Prezes PZŻ podkreślił także sukcesy polskich reprezentantów. - Najważniejsze, pod względem rangi i kategorii wiekowej, były oczywiście przeprowadzone w formule otwartej mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17. Mamy czym się pochwalić, bo załoga Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wywalczyła srebrny medal i tym samym powtórzyła sukces Pawłów Kacprowskiego i Kuźmickiego sprzed 20 lat z Helsinek. Bardzo dobrze spisał się także duet Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, który trochę pechowo zajął czwartą lokatę. Słowa pochwały należą się również kobiecej załodze Aleksandra Melzacka - Kinga Łoboda, które w klasie 49erFX wywalczyły drugą lokatę wśród juniorek i ósmą w klasyfikacji ogólnej. Dobry występ zanotowali ponadto w mistrzostwach świata juniorów do lat 21 nasi specjaliści w klasie Laser. W Radialu Magdalena Kwaśna była ósma, a w Standardzie Jakub Rodziewicz uplasował się na szóstej pozycji - przypomniał.

Za rok odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja tej imprezy. W jej ramach zostaną rozegrane mistrzostwa świata juniorów World Sailing oraz mistrzostwa świata w klasie 29er, w których powinno wystartować blisko 200 łódek. - Chcemy utrzymać dotychczasowy poziom, a także sprawić, żeby kolejne regaty gromadziły podobną, a nawet większą liczbę uczestników niż w tym roku – zadeklarował prezes.

Tomasz Chamera zauważył, że organizacyjny i promocyjny sukces tej imprezy jest efektem porozumienia kilku sprawdzonych partnerów. - Od lat nasza współpraca z miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu oraz Volvo Car Poland układa się bez zarzutu. Do tego dochodzi życzliwość oraz wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Źródła sukcesu, jakim jest bez wątpienia coraz większa ranga, marka i rozpoznawalność regat Volvo Gdynia Sailing Days na świecie, należy właśnie upatrywać w kooperacji wzajemnie ufających sobie podmiotów. A o efekcie naszych wspólnych działań mieli okazję przekonać się także prezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen i prezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej EUROSAF Josep M. Pla, których gościliśmy w Gdyni. Obecność takich osób również świadczy o randze wydarzenia - przyznał.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days miały także cichych bohaterów. - Chciałbym bardzo podziękować wszystkich osobom zaangażowanym w przeprowadzenie tej imprezy i na co dzień ciężko przy niej pracującym. Świetną robotę wykonał zwłaszcza zespół dobrany i zarządzany przez Kajetana Dzika. Cieszy fakt, że nie brakuje młodych ludzi, którzy potrafią zorganizować tego typu wydarzenia i dzięki nim spokojnie możemy przymierzać się do kolejnych edycji - zaznaczył prezes Chamera.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Czytany 8238 razy
Redakcja

tel. 606 924 771

Kibicujemy tym wydarzeniom:

  

 

 

NajnowszeInfoGaleria

 
Pisząc relację z meczu Arki z gorzowiankami pytaliśmy, czy ktokolwiek jest w stanie zatrzymać gdynianki! I......
Ubiegłoroczny finalista Suzuki Pucharu Polski zakończył swoją grę już na ćwierćfinale. Koszykarze Arki Gdynia...
Do 83 minuty Arka była dla Górnika równorzędnym rywalem. Statystycznie nawet lepszym. Wystarczył jednak moment...
Jeśli nie Artego, nie Polkowice, nie gorzowianki, to kto? Czy jakikolwiek zespół Energa Basket Ligi Kobiet jest w...

Odwiedza nas

Odwiedza nas 470 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane