Derby Pomorza po dogrywce dla Trefla! - sobota, 12, październik 2019 19:32
Mistrz Polski na deskach! Arka gromi CCC! - niedziela, 13, październik 2019 20:24
Arka ma nowego trenera! - czwartek, 10, październik 2019 17:35

Zwycięstwo Buldogów na inaugurację sezonu

• wtorek, Sie 26 2014
  • Napisał
Zwycięstwo Buldogów na inaugurację sezonu Foto: Ziemowit BUJKO

W sobotę o 17:30 z pierwszym gwizdkiem sędziego Tomasza Jarowicza „Buldogi” rozpoczęły nowy sezon rozgrywek Ekstraligi Rugby. Pierwszym rywalem Arki Gdynia była drużyna Orkana Sochaczew, która w minionym sezonie zajęła szóste miejsce. Buldogi zwyciężyły po zaciętym meczu 29:20 (22:3).

Rozgrywki w nadchodzącym sezonie zostaną rozegrane w zmienionej formule. Faza zasadnicza będzie się składała tylko z siedmiu kolejek, po których ligowa tabela zostanie podzielona na dwie grupy: mistrzowską i spadkową. W czwórkach drużyny zagrają po dwie serie gier, każda składać się będzie z meczu u siebie i rewanżu. Cały sezon, wliczając mecz finałowy,  wydłuży się więc o trzy mecze, w porównaniu do rozgrywek zakończonych w lipcu, kiedy to ekipy grające w  play-offach rozegrały siedemnaście spotkań. Czy zmiana systemu rozgrywek wpłynie na podwyższenie poziomu rozgrywek i popularność samej dyscypliny w Polsce przekonamy się za około dziesięć miesięcy.

W przerwie między rozgrywkami w ekipie żółto-niebieskich nie zaszły większe zmiany. Z... Orkana udało się pozyskać Radosława Rakowskiego, który definitywnie został wytransferowany z klubu z Sochaczewa do Arki. W drużynie „Buldogów” w rundzie jesiennej zobaczymy także dawno nie widzianych w barwach Arki Dawida Banaszka i Pawła Dąbrowskiego, którzy powrócą do składu po wyleczeniu kontuzji oraz Kazimierza Raszpundę, Tomasza Stępnia, Mateusza Dąbrowskiego i Kamila Mikołajczyka, którzy powrócili do składu Arki. Kadrę zespołu uzupełnią również juniorzy, którzy w osiągnęli już wiek seniorski. Na pewno stratą dla naszej drużyny będzie brak Roberta Andrzejczuka, który zakończył karierę zawodniczą.

Arka Gdynia wygrała pierwszy mecz z Orkanem Sochaczew. Na inaugurację nowego sezonu Ekstraligi Rugby „Buldogi” pokonały przyjezdnych 29:20, a pierwsze punkty dla gdynian w sezonie 2014/2015 zdobył już w piątej minucie meczu Dawid Banaszek.
Żółto-niebiescy dobrze zagrali w pierwszej połowie sobotniego meczu i do przerwy na swoim koncie zdołali zapisać 22 punkty. Oprócz wspomnianego Dawida Banaszka, który powrócił do gry po przerwie spowodowanej odniesioną kontuzją na meczu reprezentacji Polski, na listę punktujących wpisali się dwukrotnie Rafał Kwiatkowski w 22. i 38. minucie i raz Arkadiusz Zdunek w 35. minucie, którzy zdobyli przyłożenia dla drużyny gospodarzy. Orkan w pierwszej części gry zdołał odpowiedzieć celnie wykonanym rzutem karnym Tomasza Gasika, który w przerwie między rozgrywkami dołączył do drużyny z Sochaczewa.

Z dorobkiem trzech przyłożeń, z których dwa zostały skutecznie podwyższone przez Dawida Banaszka, Arka Gdynia pewnie prowadziła w meczu I kolejki, a na pochwałę szczególnie zasługuje formacja młyna, która inicjowała akcje punktowe „Buldogów”.

W drugiej połowie ponownie Arka jako pierwsza powiększyła swoją zdobycz punktową. Drużyna przyjezdnych została ukarana przez sędziego Tomasza Jarowicza karną piątką za serię przewinień w defensywie, które uniemożliwiły naszym zdobycie kolejnego przyłożenia. Punkty te zostały dopisane kapitanowi Arki Łukaszowi Szostkowi, celnie podwyższył Banaszek, a gdyńska drużyna cieszyła się z punktu bonusowego za cztery przyłożenia w meczu.
Wtedy jednak role w meczu się odwróciły. Do głosu doszli gracze Orkana, którzy zaczęli odrabiać straty i gonić niekorzystny wynik. Sochaczewianie zdobyli kolejno trzy przyłożenia, a szczególnie bolesne jedno z nich, kiedy po błędzie Arki i stracie piłki zawodnik Orkana popędził w pole punktowe przez ponad pół boiska niemal niezatrzymywany przez zawodników naszej drużyny.

Do końca meczu Arka nie zdobyła już kolejnych punktów, za to Orkan miał szansę na wywiezienie z Gdyni chociaż defensywnego bonusu za przegraną siedmioma lub mniej punktami. Jednak Tomasz Gasik, który wykonywał podwyższenia w 79. minucie meczu, przy wyniku 29:20, trafił w słup i piłka przeszła przez bramkę.

Arka Gdynia wygrała mecz pierwszej kolejki, chociaż nasza drużyna zagrała dwie różne połowy meczu. „Buldogi” utrzymały prowadzenie dzięki przewadze wypracowanej w pierwszej części gry. Orkan natomiast pokazał, że bardzo dobra postawa formacji ataku, może jeszcze niejednej drużynie odebrać cenne punkty.
Następny mecz, już w najbliższą sobotę o godz. 14:00, drużyna Arki rozegra na wyjeździe z Posnanią Poznań.

Arka Gdynia – Orkan Sochaczew 29:20 (22:3)

Punkty Arka: Zdunek 5, Kwiatkowski 10 (2P), Szostek 5, Banaszek 9 (k, 3 pd)