REDAKCJA POLECA

Pamięci "Ptysia"

We wtorek, 24 września, w Hali Sportowo-Widowiskowej "Gdynia" odbył się III Memoriał Małgorzaty Dydek, upamiętniający jedną z najlepszych polskich koszykarek - Małgorzatę Dydek-Twigg, która 27 maja 2011 niespodziewanie od nas odeszła.

Zebrani podczas meczu głównego kibice obejrzeli film podsumowujący występy Małgorzaty Dydek na gdyńskich parkietach oraz uczcili pamięć o "Ptysiu" gorącymi brawami. Całość otworzyli przedstawiciele Miasta Gdynia - Joanna Zielińska - pełnomocnik Prezydenta ds. Sportu, Marek Łucyk - dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz prezes Polskiego Związku Koszykówki - Grzegorz Bachański.

Małgorzata Dydek-Twigg była najlepszą polską koszykarką, występowała też w zawodowej lidze WNBA (jako „Margo”)., gdzie pobiła rekord wzrostu 2,13 m. Do niej też należy rekord ilości bloków, w 323 spotkaniach miała ich 877, co daje średnio 2,76 bloku na mecz. Jej średnia punktowa wyniosła 10.0, miała także 6,6 zbiorki na mecz. Zdobyła też wicemistrzostwo WNBA (2007, z Connecticut Sun). W 2001 roku ustanowiła rekord WNBA w ilości bloków w meczu – 10.

Podczas występów w gdyńskim Lotosie (obecnie Riviera) świętowała swoje największe sukcesy. Sześciokrotnie grała w finale koszykarskiej Euroligi, dwukrotnie zdobywając jej wicemistrzostwo (2002, 2004), raz klubowe mistrzostwo świata (2002). W 1999 roku na początku swojej wspaniałej kariery poprowadziła reprezentację Polskie koszykarek do Mistrzostwa Europy. Została wówczas przez włoską „La Gazetta dello Sport” uznana najlepszą koszykarką Starego Kontynentu.

Siedmiokrotnie (pod rząd) w barwach gdyńskiego Lotosu świętowała mistrzostwo Polski (1998-2005). Na zakończenie kariery występowała także w rosyjskim UMMC Jekaterynburg i Ros Casares w Walencji, gdzie podobnie jak w Lotosie, fetowała w sezonie 2007/2008 wicemistrzostwo Euroligi. Koszulkę reprezentantki Polski przywdziewała 132 razy, notując w niej 1783 punkty.

Zmarła w Australii, w Brisbane, gdzie mieszkała po zakończeniu czynnej kariery sportowej. Pochowano ja na cmentarzu w Ząbkach.

W ramach Memoriału rozegrano dwa mecze. W pierwszym, Reprezentacja Polski w koszykówce na wózkach zmierzyła się z Reprezentacją Litwy. Pomimo, że po 40 minutach na tablicy wyników było 42:61 dla przyjezdnych, to w tym spotkaniu od pierwszej do ostatniej minuty na parkiecie trwała zacięta walka o każdą piłkę. Zawodnicy obu ekip nie chcieli odpuścić nawet na chwilę pokazując zebranym kibicom koszykówkę na najwyższym poziomie.

Najskuteczniejszym zawodnikiem reprezentacji Polski był Marcin Balcerowski, zdobywca 22 punków. Po stronie przyjezdnych 25 "oczek" zdobył Vitautas Skolas.

W przerwie tego spotkania zawodnicy reprezentacji Polski oraz przedstawiciele kibiców wzięli udział w konkursie rzutów osobistych.

W meczu głównym Memoriału Riviera Gdynia podjęła drużynę Tsmoków Mińsk. Druga drużyna ligi białoruskiej z poprzedniego sezonu przyjechała do Gdyni tuż po turnieju w Kownie. Podopieczne Sergeia Svetnika zagrały bardzo dobre spotkanie, jednak po 40 minutach to gdyńska ekipa schodziła z boiska zwycięska.

Po porażkach w Toruniu, zawodniczki Vadima Czeczuro były głodne zwycięstwa, i ten głód widać było od pierwszego gwizdka. Wtorkowe spotkanie bardzo dobrze rozpoczęły Krystyna Matsko, która po 10 minutach miała na swoim koncie 7 punktów oraz Dominika Miłoszewska, która w pierwszej kwarcie zdobyła 6 punktów. O sukcesie w kolejnych odsłonach meczu zadecydował kolektyw. Gdynianki konsekwentnie dzieliły się piłką, szukając tej zawodniczki, która znajdowała się na najlepszej, rzutowej pozycji. Po wyrównanych trzech pierwszych kwartach, podopieczne Vadima Czeczuro znokautowały swoje rywalki! Gdynianki pozwoliły Białorusinkom na zdobycie zaledwie 7 pkt, a same rzuciły 20!

W całym spotkaniu w naszym zespole najskuteczniejsza okazała się być Małgorzata Misiuk. Gdyńska środkowa zbyła 20 punktów oraz miała 6 punktów. Ponadto, dwucyfrową zdobycz zanotowały Miłoszewska (13 pkt) oraz Emilie Johnson (11 pkt i 7 pkt, 5 as).

W zespole Tsmoków Mińsk najskuteczniejsza była Kristen Morris. Była zawodniczka Artego Bydgoszcz zdobyła 26 punktów oraz zebrała 8 piłek.

Również w przerwie głównego spotkania memoriałowego rozegrany został drugi konkurs. Przedstawicielki Riviery Gdynia , Tsmoków Mińsk oraz reprezentacji Polski w koszykówce na wózkach rzucając zza linii 6,75 walczyli o tytuł najskuteczniejszego. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Karolina Puss oraz Volha Ziuzkova. Nagrodę wręczył przedstawiciel Grupy LOTOS, Konrad Młyńczak.

Całość uświetniły występy Cheerleaders Gdynia oraz gimnastyczek z Klubu SGA Gdynia/ ZSSO.

W dzisiejszym meczu punktowały:

RIVIERA: Misiuk 20 (2), Johnson 11 (1), Matsko 7, Małaszewska 4, Wilson 4 oraz Miłoszewska 13 (1), Puss 8, Szymczak-Górzyńska 2, Baryło 0, Jakubiuk 0

Dobra jedna połowa to za mało!

Mecz w Siedlcach wypadł dla Buldogów w niekorzystnym terminie. Siedlczanie bowiem zdążyli ponieść już dwie porażki, z Ogniwem Sopot i z Master Pharm Łódź. Byli więc podrażnieni i głodni zwycięstwa.

poniedziałek, Sty 15 2018 0 komentarz
Worek medali strzelców Floty!

Strzelcy WKS Floty Gdynia w Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn w strzelaniach pneumatycznych - Wrocław 11-14.01.2018 pokazali, że wciąż należą do krajowej czołówki.

środa, Mar 06 2019 0 komentarz
Koniec pięknego snu... MH

niedziela, Cze 16 2019 0 komentarz
Pantery rozszarpały Jastrzębie!

Półfinałowe spotkanie Ligi Futbolu Amerykańskiego okazało się meczem bez historii. Panthers Wrocław zdeklasowali na Stadionie Olimpijskim Seahawks Gdynia, wygrywając aż 52:6.

Mistrz Polski na deskach! Arka

Tylko w trzeciej kwarcie mistrzynie Polski były równorzędnymi rywalkami dla gdyńskich koszykarek. W pozostałych częściach gry dominacja Arki była wręcz druzgocąca.

czwartek, Lis 01 2018 0 komentarz
To już koniec żeńskiej piłki

czwartek, Kwi 20 2017 0 komentarz
Koniec żeńskiej siatkówki w

Atom Trefl Sopot znika z siatkarskiej mapy Polski na szczeblu seniorek. Będzie jedynie kontynuować szkolenie w grupach młodzieżowych.

piątek, Cze 28 2019 0 komentarz
Nowe oblicze Trefla Gdańsk

środa, Wrz 04 2019 0 komentarz
Koniec piłki ręcznej w Gdyni!

Ostrzegaliśmy, alarmowaliśmy, apelowaliśmy... Nic nie pomogło. Po dwóch sezonach w PGNiG Superlidze i spadku do I ligi drużyna piłkarzy ręcznych Arki Gdynia przestała istnieć.

niedziela, Wrz 22 2019 0 komentarz
Krystian Pieszczek znów wygrywa

sobota, Paź 12 2019 0 komentarz
Derby Pomorza po dogrywce dla

To było spotkanie na miarę derbów! Trefl Sopot pokonał po dogrywce Polpharmę Starogard Gdański 95:91 (20:16, 18:18, 22:27, 21:20, 14:10).

Koniec spekulacji. Nie Wojciech Stawowy, nie Grzegorz Niciński, nie żaden inny szkoleniowiec polski. Nowym trenerem piłkarzy Arki Gdynia został po raz pierwszy w historii przedstawiciel futbolu bałkańskiego.

Sensacyjną porażką Asseco Arki Gdynia zakończył się mecz trzeciej kolejki Energa Basket Ligi przeciwko GTK Gliwice. Gdynianie, którzy w niczym nie przypominali drużyny choćby sprzed kilku dni ze spotkania z Malagą , przegrali 78:87.

Tradycji stało się zadość. Od momentu objęcia trenerskiego steru przez Sebastiana Letniowskiego, Bałtyknie wygrał pierwszego meczu rundy. Porażka w Środzie Wielkopolskiej była dotkliwa, ale to już było.

Dwa gole w pierwszej tercji, stracone przez gdańszczan w osłabieniu zadecydowały o ich odpadnięciu z rywalizacji w play-off. Piękny sen się zakończył. Do półfinału awansował broniący tytułu mistrza Polski GKS Tychy.

Jeszcze nieco ponad rok temu świętowały zdobycie mistrzostwa Polski. W ich blasku grzali się liczni lokalni, biznesmeni i politycy. Upadek klubu zaczął się wraz z problemami ekonomicznym głównego sponsora, firmy Vistal.

Mistrz świata z 2014 roku, 10-ciokrotny medalista mistrzostw Polski jako zawodnik, a także triumfator PlusLigi w roli szkoleniowca, jeden z najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy Michał Winiarski poprowadzi zespół Trefla Gdańsk.

Podobnie, jak rok temu w II Memoriale Henryka Żyto zwyciężył Krystian Pieszczek. Tym razem jednak wygraną podzielił z kolegą z pary Rasmusem Jensenem. Team Avides, zdobył 25 punktów i wygrał gdańskie zawody.