Pierwsze derby Trójmiasta w koszykówce kobiet - dla Arki! Wyróżniony

• niedziela, Gru 09 2018
  • Napisał
Pierwsze derby Trójmiasta w koszykówce kobiet - dla Arki! Foto: basketligakobiet.pl, yukaphoto.com.pl

Nieoczekiwany przebieg miały pierwsze, historyczne derby Trójmiasta w koszykówce kobiet. Skazywane na pożarcie zawodniczki Sunreef Yachts Politechniki Gdańsk sprawiły spory problem swoim bardziej doświadczonym koleżankom zza miedzy.

Początek meczu zaskoczył gdynianki. Gospodynie dzięki szybkim punktom zza linii 6,75 Tiffany Wright Clarke oraz z szybkiego ataku Martyny Pyki i Maegan Conwright po niespełna 1,5 minuty meczu prowadziły już 7:0. Chwilę później kolejną "trójkę" trafiła Conwright i po 3 minutach na tablicy wyników było 10:0. Czas, który w tym momencie wziął trener Gundars Vetra przyniósł oczekiwane efekty. Gdynianki po powrocie na boisko zaczęły odzyskiwać swój rytm gry. Jako pierwsza, z linii rzutów wolnych trafiła Barbora Balintova, dając swoim koleżankom sygnał do dalszego ataku. Kolejne punkty zdobywały Emma CannonSonja Greinacher oraz ponownie Balintova i na 3:33 min do zakończenia pierwszej kwarty na gospodynie prowadziły już tylko 10:8. Od tego momentu, aż do końca pierwszej części meczu gra wyrównała się. Obie ekipy grały niemal kosz za kosz i po 10 minutach było 17:16 dla Arki.

W drugiej kwarcie przyjezdne systematycznie powiększały swoją przewagę. Głównie dzięki skutecznym akcjom Balintovej oraz Cannon gdynianki po 20 minutach prowadziły już 39:30. Koszykarkom Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej nie można odmówić walki. Gdańszczanki w każdej akcji pozostawiały serce na parkiecie i walczyły, by nie straci dystansu do rywalek.

Po zmianie stron na szybkie punkty Cannon "trójką" odpowiedziała Conwright, chwilę później ponownie amerykańska rzucająca z Gdańska trafiła zza linii 6,75 m i na tablicy było 36:43. Gospodyniom nie udało się pójść za ciosem i kilka ich strat spowodowało, że zespół Arki "odjechał". Na 2 minuty przed końcem trzeciej kwarty przewaga przyjezdnych wynosiła już nawet 21 punktów. W czwartej kwarcie rotacja składem trenera Rafała Knapa przyniosła efekty. Ważne punkty zdobyła Katarzyna Śmietańska, punktowały również Agnieszka HaryńskaNatalia Gwizdała i Annika Holopainen i w wyniku wygranej miejscowych w IV kwarcie 23:16, całe spotkanie zakończyło się wynikiem 65:79.

- Mam nadzieję, że moje zawodniczki w każdym kolejnym meczu będą walczyć tak jak dziś. Graliśmy z dużo silniejszym przeciwnikiem, ale nie poddaliśmy się i zagraliśmy bardzo dobry mecz. W tym sezonie walczymy z Gdynią o zupełnie inne cele, ale mam nadzieję, że w dwóch najbliższych meczach moje zawodniczki będą tak samo skoncentrowane i zagrają równie dobrze - mówił po meczu trener Knap.

Sunreef Yachts Politechnika Gdańska – Arka Gdynia 65:79 (16:17, 14:22, 12:24, 23:16)

Sunreef Yachts Politechnika Gdańska: Conwright 16, Holopainen 8, Clarke 8, Pyka 7 , Śmietańska 7, Haryńska 5, Strzelczyk 4, Koc 4, Gwizdała 3, Szymańska 0, Bujniak 0, Duszkiewicz 0.

Arka Gdynia: Balintova 18, Cannon 14 (10 zb), Podgórna 12, Greinacher 12, Allen 10, Makurat 6, Baltkojiene 6, Jurcenkova 1, Rembiszewska 0, Stelmach 0.

Sędziowie: A. Kom Njilo, K. Tuński, R. Klukowski