Polkowicki huragan zmiótł Arkę! - sobota, 10, listopad 2018 19:42
Gładka porażka Trefla w Jastrzębiu Zdroju - sobota, 10, listopad 2018 17:35
Wynik jak w NBA - sobota, 10, listopad 2018 14:30
Wygrana za trzy punkty z Chemikiem - niedziela, 04, listopad 2018 20:23

Nie tak miały wyglądać urodziny Prezesa Wyróżniony

Nie tak miały wyglądać urodziny Prezesa Foto: Piotr Sukiennicki

Najpierw były kwiaty, życzenia dla prezesa z okazji urodzin, a potem... prezent. Ale chyba nie taki, jakiego się jubilat spodziewał.

Pierwsza kwarta była wyrównana. Żaden z zespołów nie potrafił uzyskać znaczącej przewagi. Bardzo szybko 6 punktów zdobyła Emma Cannon. W drużynie Ślęzy wyróżniała się natomiast rozgrywająca Sydney Colson. W drugiej części kwarty znakomitą partię rozgrywała Rebecca Allen, która uzyskała 9 punktów. Pod koszem skuteczna była Anna Jurcenkova, która też ustaliła wynik tej kwarty na 23:20.

W drugiej partii zaczynała rozkręcać się Cierra Burdick, która po rzutach wolnych wyprowadziła swój zespół na prowadzenie. Szybko jednak Anna Makurat odpowiedziała jej trójką i... jak się miało okazać były to ostatnie punkty w tym spotkaniu zdobyte przez tę zawodniczkę, która na parkiecie spędziła ponad 21 minut i aż 10 razy próbowała rzucać (w tym 9 razy za trzy). W ekipie trenera Gundarsa Vetry w dalszym ciągu wyróżniały się Amerykanka i Australijka, starające się dotrzymać kroku Burdick, która na przerwę schodziła z dorobkiem 14 punktów. Tyle samo miała Allen, a Cannon o dwa oczka mniej.

W trzeciej kwarcie gdynianki szybko odrobiły dwupunktową stratę sprzed pauzy, a trafienia Cannon i Allen dały im nawet prowadzenie. Śmiertelne zagrożenie jednak stanowiła Colson, która organizowała ataki, asystowała, a nawet, pomimo „nikczemnego” wzrostu zbierała piłki z tablicy. Była nieuchwytna dla koszykarek Arki, które często uciekały się do fauli, by ja zatrzymać. W połowie kwarty znów za sprawą Burdick, oraz Terezii Palenikovej na prowadzenie wyszły wrocławianki, ale na parkiecie pojawiła się Santa Baltkojiene, która szybko przywróciła wcześniejszy stan rzeczy. Miejscowe mogły odskoczyć na kilka oczek, gdyby choć raz nie pomyliła się zza łuku wspomniana wcześniej Makurat, która w końcówce tej kwarty próbowała trzykrotnie. Dzięki trafieniu Jurcenkovej ostatnie słowo przed czwartą odsłoną należało do Arki (58:55).

Czwartą kwartę rozpoczęła Cannon od dwóch celnych trafień, ale Palenikova wraz z Burddick utrzymywały zespół z Wrocławia w grze. Po akcji 2+1 Słowaczki różnica zmalała już do 2 punktów, ale za chwilę tym samym odpowiedziała Allen. Przy próbie rzutu za trzy punkty faulowana była Daria Marciniak, rzucając wolne raz się pomyliła, ale Colson przechwyciła piłkę i celnym lay-upem zniwelowała prowadzenie gdynianek do punktu. Po trójce Marisy Kastanek i akcji Colson na chwilę na prowadzenie wyszły przyjezdne. Odbiła Jurcenkova, ale Taisiia Udodenko rzutami osobistymi znów spowodowała, że na tablicy pojawił się remis. Ostatnia minuta tej kwarty to „koncert” strat i niecelnych rzutów z obu stron, a to oznaczało, że gra potrwa jeszcze co najmniej 5 minut.

Dogrywka rozpoczęła się obiecująco dla gospodyń, gdy trafiła Cannon, ale Burdick i Udodenko odpowiedziały z nawiązką. Po wzajemnej wymianie trójek pomiędzy Pauliną Misiek i Allen z jednej strony, a Kariną Szybałą – z drugiej prowadzenie odzyskały gdynianki. Po chwili jednak Palenikova i Szybała wolnymi dały trzypunktową przewagę Ślęzie. Na 24 sekundy przed syreną Cannon rzucała wolne, trafiła tylko raz, podobnie jak chwilę później Colson. Snajperka Arki zrehabilitowała się chwilę później trafiając lay-upa, ale Palenikova dołożyła jedno trafienie z wolnych. Znów do odrobienia Arka miała 2 oczka i... na 7 sekund przed końcem dodatkowych 5 minut trafiła niezawodna Cannon. A więc walka potrwa jeszcze kolejne 5 minut.

Druga dogrywka została całkowicie zdominowana przez wrocławianki. Dużym atutem dla nich okazało się zejście Cannon, która popełniła na początku tej fazy gry piąty faul. Bez swojej liderki koszykarki Arki zdobyły tylko 2 punkty. Trzykrotnie za trzy próbowała Makurat, ale ani razu nie trafiła. Przyjezdne uzbierały aż dziewięć. Do setki brakowało tylko jednego celnego rzutu z gry, a wrocławianki miały piłkę i kilkanaście sekund na wykonanie akcji. Okazały jednak łaskę pokonanym i przetrzymały piłkę, a po ostatniej syrenie wybuchnęły szaloną radością.

Aż dwie zawodniczki w drużynie Ślęzy uzyskały double-double, Burdick (22 punkty, 10 zbiórek) i Udodenko (15p, 13 zb). Colson i Palenikova uzbierały po 17 oczek. W drużynie z Gdyni ponad połowę punktów zdobyły Cannon (31) i Allen (25). Niezły mecz zagrała Jurcenkova (15 punktów, 7 zbiórek, 3 asysty, 2 przechwyty, 4 bloki).