Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Sport News
Rewelacyjne przełamanie Arki! - niedziela, 11, listopad 2018 18:15
Stal pokonała Arkę - sobota, 10, listopad 2018 23:47
Polkowicki huragan zmiótł Arkę! - sobota, 10, listopad 2018 19:42
Gładka porażka Trefla w Jastrzębiu Zdroju - sobota, 10, listopad 2018 17:35

XIX Światowe Igrzyska Polonijne odbędą się w Gdyni!

XIX Światowe Igrzyska Polonijne odbędą się w Gdyni! Foto: gdyniasport.pl

Ponad tysiąc sportowców z 40 krajów, 25 konkurencji i tydzień zmagań. Już w przyszłym roku Gdynia będzie gospodarzem XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych. W Warszawie podpisano porozumienie o współpracy przy organizacji imprezy.

W obecności marszałka Senatu RP podpisy złożyli: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, oraz prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Piotr Bonisławski.

XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Gdynia odbędą się od 27 lipca do 4 sierpnia 2019 roku.
 To bardzo ważna impreza. Czekają nas wielkie emocje sportowe, ale też mnóstwo wzruszeń. To okazja, by do Gdyni przybyli Polacy z całego świata i w naszym mieście spotkali się ze swoją ojczyzną – zauważa Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk dodaje: – Pamiętajmy, że to właśnie w Gdyni powstało Muzeum Emigracji, które znakomicie pokazuje historię osób, które musiały opuścić nasz kraj. Cieszę się, że już wkrótce do nas wrócą.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to najważniejsza i największa cykliczna impreza sportowa skierowana do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.
 Igrzyska odbędą się w mieście przepięknym, z ogromnymi tradycjami i dobrze zarządzane. Gdynia zasłużyła na organizację tak wspaniałej imprezy i jestem przekonany, że będzie świetnie promować Polskę – mówi Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Podobnie jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich, naprzemiennie organizowana jest odsłona letnia i zimowa. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1934 roku na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. W latach 90. pierwszy prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska, prof. Andrzej Stelmachowski, powrócił do idei organizacji wydarzenia. XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku w Toruniu, natomiast XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne na przełomie lutego i marca 2018 roku w Krynicy-Zdrój.
 
Wśród dziesiątek dyscyplin, w których rywalizować będą setki sportowców są między innymi: lekkoatletyka, piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, pływanie, strzelectwo, żeglarstwo czy tenis.
 
Igrzyska poprzedzi jubileuszowy XXV Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski organizowany przez Polski Komitet Olimpijski. Partnerem Igrzysk jest Senat RP oraz Ministerstwo Sporu i Turystyki.

 

 

----------------------------------------

Źródło i foto: gdyniasport.pl

 

Czytany 2677 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział: Pozostałe

Kibicujemy tym wydarzeniom:

  

 

NajnowszeOdwiedza nas

Odwiedza nas 321 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane