Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Sport News
W rewanżu Podhale lepsze od Automatyki! - poniedziałek, 15, październik 2018 12:59
Automatyka rozstrzelana w III tercji! - niedziela, 21, październik 2018 22:19
Czarna seria MH Automatyki - piątek, 26, październik 2018 22:48
Porażka Automatyki w Toruniu. Czarna seria trwa! - niedziela, 28, październik 2018 22:12

Pierwszy Międzynarodowy Kongres - Rynek Sportu w XXI wieku

Pierwszy Międzynarodowy Kongres - Rynek Sportu w XXI wieku Foto: Jarosław Woliński

Jakie wyzwania niesie ze sobą współczesny rynek sportu? Co wpływa na to, że polskie drużyny piłkarskie nie grają w Lidze Mistrzów? Jak skutecznie chronić masowe imprezy sportowe?

Na te i inne pytania próbowano znaleźć odpowiedzi podczas Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Rynek Sportu w XXI wieku.

Zakład Zarządzania w Sporcie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku zorganizował w dniach 24-25 maja pierwszy międzynarodowy Kongres o charakterze interdyscyplinarnym, którego motywem przewodnim były nowe trendy w ekonomii i zarządzaniu, organizacji imprez masowych oraz zagadnienia prawne na rynku sportu.

Impreza wpisuje się w obchody 50-lecia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku i był wydarzeniem otwierającym jubileusz tej uczelni.

Kongres dedykowano gremium naukowemu i praktykom. Podczas tego wydarzenia można było wymieniać poglądy, wyniki badań i doświadczenia, które, miejmy nadzieję, posłużą do dalszych inspirujących wniosków, pogłębiających wiedzę podmiotów krajowych i międzynarodowych.

Podczas Kongresu odbywały się wystąpienia w panelach – sesje wykładowe oraz debaty

Do debat zostali zaproszeni: Zbigniew Boniek, Czesław Lang, Marcin Gortat, Piotr Nowak, Mariusz Czerkawski, Otylia Jędrzejczak i Natalia Partyka.

Co prawda z awizowanych gości dopisała jedynie nasza wspaniała mistrzyni olimpijska w pływaniu. Na kongresie jednak pojawili się nie mniej znani i zasłużeni sportowcy i trenerzy oraz działacze sportowi, jak Andrzej Strejlau, Dariusz Michalczewski, Tadeusz Mytnik, Radosław Michalski, Robert Podoliński, czy Czesław Michniewicz. Wśród panelistów natomiast zobaczyliśmy m.in. byłego Ministra Sportu, trenera naszych znakomitych tenisistów stołowych, dr Adama Giersza.

Foto: Beata Zarach

Obradom Kongresu sprawnie i z dużym wdziękiem przewodniczyła pani dr Joanna Jedel, kierownik Zakładu Zarządzania w Sporcie AWFiS.

Tematyka była bardzo szeroka. Obejmowała zagadnienia m.in. z zakresu prawa sportowego, marketingu i sponsoringu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się debata z udziałem byłych i obecnych trenerów piłki nożnej, gdzie uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego polskie kluby nie są systematycznymi uczestnikami Ligi Mistrzów, ani innych europejskich rozgrywek pucharowych?

Bardzo interesująca była także debata na temat bezpieczeństwa imprez masowych, gdzie wskazywano na tradycyjne oraz najnowsze zagrożenia, na jakie narażeni są uczestnicy masowych wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Tu niestety smutną konstatacja było, że regulacje prawne oraz organizacyjne w tym zakresie nie nadążają za rozwojem technologii, a w ślad za tym za możliwościami zagrożeń takich imprez.

Ciekawą debatę odbyli także byli wybitni sportowcy, Otylia Jędrzejczak, Dariusz Michalczewski oraz Tadeusz Mytnik, znani nie tylko z tego, że odnosili sukcesy sportowe, ale także po zejściu z areny radzą sobie doskonale w pozasportowym życiu. Tematem ich rozważań było właśnie zagadnienie: koniec kariery i co dalej? Dane statystyczne w tej kwestii są bowiem przerażające. Znaczna część byłych mistrzów sportu, a szczególnie sportowców, którzy nie odnosili spektakularnych sukcesów, mimo, iż ich czynne kariery trwały po kilkanaście, lub więcej lat, nie odnajdują się w pozasportowej rzeczywistości, co często prowadzi do osobistych i rodzinnych tragedii. Uczestnicząca w tej debacie trójka wybitnych przed laty sportowców jest przykładem, że również po zakończeniu kariery sportowej można osiągnąć sukces.

W kongresie wzięło udział 160 uczestników oraz 49 prelegentów. Organizatorzy zachęceni sukcesem już zapowiedzieli drugą edycję za rok.

 


Obradom Kongresu przysłuchiwał się: Ziemowit BUJKO 

Czytany 4093 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział: Pozostałe
Ziemowit Bujko

tel. 606 924 771  

Kibicujemy tym wydarzeniom:

  

 

 

NajnowszeOdwiedza nas

Odwiedza nas 514 gości oraz 0 użytkowników.

Najczęściej czytane